ÜRDÜN '' ÇÖL İNCİSİ PETRA'' TURU

1.GÜN İSTANBUL/AMMAN 27.04.2020

Sabaha karşı saat 03:30’da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Solis Turizm yetkilileri ile buluşma. Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayollarının TK816 sayılı tarifeli seferi ile saat 06:10’da Amman’ a hareket. Yaklaşık 2 saat sürecek uçuşun ardından Amman’ a varışta, Bereketli Ürdün Vadisi ile çöl arasındaki tepelere eski ile yeninin benzersiz karışımı ile kurulmuş olan Başkente ki şehir turumuza başlıyoruz. Citadel, Arkeoloji Müzesi, Roman Tiyatrosu ve Folklor Müzesi’ni görüyoruz. Yerel restoranda alacağımız öğlen yemeğinin ardından Amman’ ın 48 km uzağında bulunan Ceraş’ a hareket ediyoruz. Hz.İsa’ nın ilk davetlerini ve söylevlerini verdiği bölge olarak bilinen, Makedon İmpataroru Büyük İskender tarafından MÖ.332 yılında inşa ettirilmeye başlanan sonra pagan Romalılar döneminde tapınaklarla donatılan, Bizans döneminde Hıristiyan Katedraline ve Emeviler döneminde camilere çevrilen çok görmüş ve çok geçirmiş bir kent olan, İtalya dışında dünyada en büyük ve en iyi korunmuş Roman harabelerinin bulunduğu Ceraş’ ta; eski Arap gelenekleri ile Akdeniz bazlı Greko – Roman karışımın tarihini yansıtan antik kent’de Roma savaş araba yarışlarının yapıldığı hipodrom, Ceraş’ ın omurgasını teşkil eden ve geniş bir forumla başlayan 56 ion başlıklı sütunun bulunduğu  geniş kolonlu Cardo Maximus Caddesi, bu caddede yer alan Pagan Romalıların Dionyzos Tapınağı, Korint başlıklı sütunları ve zarif taş işlemeleri ile Artemis Tapınağı, 165 yılında yapılan Kuzey Tiyatrosu, politika ve devlet idaresinin şekillendiği, dedikodu, komplo ve sefahat merkezi Roma Hamamları, dörtyol ağızlarında bulunan dört yüzlü çeşmeler (tetrapylonlar) ve 161 yılında yapılan, şehrin su merkezi görevini üstlenen su anıtı Nymphaeum görülecek önemli eserler arasındadır tur bitiminin ardından konaklama yapacağınız otelinize transfer ve yerleşme. Geceleme otelinizde.

2.GÜN AMMAN-MADABA-NEBO DAĞI-ÖLÜDENİZ 28.04.2020

Sabah kahvaltısının ardında odaların boşaltılması ve otelden Krallar yolu üzerinde bulunan Madaba’ ya doğru hareket Yaklaşık 1 saat sürecek yolculuktan sonra varışımızda, Bizans konutlarında bulunan mozaikler, içinde MÖ 800-650 yıllarına tarihlenmiş büst, MÖ 1300 -1000 yıllarına tarihli pişirme ocağı ve MÖ 8. yy la tarihli iki insan figürünün yer aldığı kare şeklindeki toprak kandilin bulunduğu Madaba Müzesi, zemin mozaikleri ile Apostol Kilisesi ve 560 yılında, iki milyondan fazla mozaik parçası kullanılarak yapılmış, İncil’ de adı geçen 157 yerleşimi, nehirleri, dağları, denizleri ve Orta Doğu coğrafyasını gösteren zemin haritası ile St. George Kilisesi’ ni görüyoruz. Yerel restoranda alacağımız öğlen yemeğinin ardından Hristiyanlık döneminde hac merkezi olan ve Papa II. Jean Paul’ un ilk hac ziyaretini yaptığı, Ürdün’ ün en saygın kutsal merkezi olan Nebo Dağı’ na hareket ediyoruz. Musa Peygamberin, halkına vaad ettiği kutsal toprakları işaret ettiği ve 120 yaşında öldüğü Nebo Dağı’ nın seyir terasından Ölüdeniz ve Ürdün – İsrail arasındaki doğal sınır Şeria nehrini izliyoruz. Arkasında yer alan, Musa’ nın asasını yılana çevirerek Firavun’ a mucizesini gösterdiği anı betimleyen bir metal sütuna sarılmış yılan heykelini görüyor ve Musa Peygamberin öldüğü ve mezarının bulunduğu tapınağı ziyaret ediyoruz. Rehberimizin vereceği serbest zamanın ardından konaklama yapacağımız Ölüdeniz’e doğru yola çıkıyoruz. Dünyanın en güzel doğal manzarasına sahip olan ve aynı zamanda dünyanın en alçak ve en zengin doğal kaynaklara sahip ruhani bölgesi, romatizma, başağrısı, ayak ağrısı, egzama gibi hastalıkları tedavi eden 35 değişik mineralin bulunduğu bir tedavi merkezidir. Ölüdeniz’e varışımızın ardından otelimize yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

3.GÜN ÖLÜDENİZ - PETRA 29.04.2020

Sabah erken alacağımız kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve rehberimizin belirleyeceği saatte Pembe şehir olarakta bilinen Petra Antik Kentine hareket ediyoruz. Demir oksit minerallerin yoğunluğu nedeniyle, harika renkler içeren kayaların nakış gibi işlenmesi nedeniyle ortaya çıkan tapınaklar, meskenler ve hazine binası ile ünlü Petra,  MÖ 600-700 yılları arasında Arapların Ataları olarak bilinen Nabetianlar tarafından kurulmuş ve  ticaret yolları üzerinde bulunmasının zenginliğini yaşamıştır. Kentin kapısından girdikten sonra, Petra şehrini koruduğuna inanılan küp şeklinde işlenmiş devasa Djin Bloklarının yer aldığı dar patikadan ilerleyerek, Kanyona benzeyen bir geçit ve doğa harikası olan Bab As Siq (Siq Kapısına) varıyoruz. Dar giriş ve çıkışlarda bulunan taş kapıların şehri fiili saldırılardan koruduğu Petra Antik kentinde, Siq içerisinden ilerleyerek Hazine bölümüne ulaşıyoruz. Bir kısım tarihçiye göre; Mısır firavunlarının hazinelerinin saklandığı yer, bir kısım tarihçiye göre ise bir soylunun mezarı olan Hazinenin görülmesinden sonra Fasadlar sokağına doğru ilerliyor ve burada bulunan kayalara oyulmuş harika yapıları izliyoruz. Ardından Palace Tomb, altında uzanan kemerleri ile Urn tapınağını ve Silk Tapınağını görüyoruz.  Büyük Tapınak ve yerdeki mozaikleri ile ünlü Petra Kilisesi veya Bizans Kilisesini gördükten sonra yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğleden sonra 45 dakikalık bir yürüyüşle 800 basamağı tırmanarak Manastıra varıyoruz. M.Ö. 1.y.y’ da Nabatean Kralı I. Obbodas’ a ithafen yaptırılmış olan hac merkezi 400 yıl sonra Bizans döneminde mabede çevrilmiştir. Hazine binası tarzında yapılmış olan Monastery, hazineden daha büyük, ancak daha az dekorasyona sahiptir. Tur bitiminde konaklama yapacağımız otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme otelimizde.

4.GÜN PETRA-WADİ RUM-AKABE 30.04.2020 - 01.05.2020

Sabah erken alacağımız kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve rehberimizin belirleyeceği saatte Dünyanın en çekici çöllerinden biri olan Vadi Rum’ a hareket ediyoruz.  Yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuğun ardından, UNESCO Dünya Mirası tarafından koruma altında olan Vadi Rum’ a varıyoruz.  Kızıl kumlarla kaplı, dinginlik ve sessizliğin hakim olduğu çölün ortasında aniden yükselen dev kayalar, kanyonlar ve 4000 yıllık kaya resimleri arasında, jipler ile yapılacak safariden sonra Bedevi çadırlarında öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğleden sonra Ürdün’ün tek liman kenti olan Aqabe’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuğun ardından, Aqabe’ye varıyoruz. Kızıldeniz kenarında bulunan ve 400 yıl boyunca Osmanlı’lar tarafından yönetilen Aqabe’de yapacağımız gezide tek Osmanlı eseri olan Aqabe Kalesini görüyoruz. Tur bitiminde konaklama yapacağımız otelimize transfer ve yerleşme. Akşam 23:00’da ki transferimize kadar dinlenme ve serbest zaman.

Akşam saat 23:00’da Aqabe Havalimanına transfer. Alana varışımızın ardından bilet,bagaj ve pasaport işlemlerimizi yapıyoruz. Sabaha karşı saat 01:40’ta Türk Havayollarının TK819 sayılı tarifeli seferi ile İstanbul’a hareket. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından yerel saat ile 04:20’de İstanbul Havalimanına varış ve turumuzun sonu. Diğer turlarımızda görüşmek üzere.

Ekstra Tur Yok

ÜRDÜN '' ÇÖL İNCİSİ PETRA'' TURU

27.04.2020 - 01.05.2020
4 GECE 4 GÜN
Kişi Başı 1199.00 USD
Tek Kişi 1399.00 USD
FİYAT VE HİZMET DETAYLARI
OTELLER

4* Oteller

ULAŞIM BİLGİLERİ

IST/AMM TK816 06:10 - 08:30

AQJ/IST TK819 01:40 - 04:20